fbpx

Рубрика “Експертна думка”

Про посібники, що роз’яснюють можливості солідарної участі представників МСБ у публічних тендерах, багато членів УАМ уже знають, а хто – ні, той може запросто ознайомитися з ними на сайті Асоціації: https://uafm.com.ua/…/doslidzhennya-meblevo…/tender-together/.
Лише їхньою підготовкою (а вони створені авторитетними експертами в цій сфері) ми вирішили не обмежуватися, а й далі популяризувати тематику спільної участі представників МСБ у публічних тендерах та всіляко заохочувати до цієї вигідної справи. Зокрема через додаткові коментарі авторів цих посібників.
Першою прокоментувала свій посібник «Створення об’єднань МСБ для спільної участі у публічних тендерах. Внутрішні політики для об’єднань МСБ» юрист Julia Strikovska.

Директиви ЄС щодо тендерів сприятливіші,
ніж вимоги українського законодавства

Як суб’єктам малого та середнього бізнесу (МСБ) об’єднувати свої фінансові, виробничі, професійні зусилля для того, щоб успішно брати участь у публічних закупівлях (тендерах) в Україні та країнах ЄС?
Зрозуміло, що об’єднавшись, невеликі підприємства можуть більш ефективно конкурувати в тендерах, відповідати навіть дуже вимогливим кваліфікаційним критеріям тендерів та забезпечувати привабливі для покупців умови придбання товарів, робіт послуг як в нашій країні так і в країнах ЄС. Тобто є можливість розширити ринок продажу товарів та пропонування робіт чи послуг на країни ЄС в сфері публічних закупівель.
Це питання було вивчено мною в рамках проекту Tendertogether, проаналізовано законодавство України та ЄС з питань створення груп компаній та об’єднання спроможностей на підставі договорів субпідряду, а також вивчено практичний досвіду цій справі.
Створено відповідний посібник, який містить основні моделі об’єднань, які відповідають законодавству України та ЄС та мають пройти випробування на практиці. До таких моделей, як в Україні так і в країнах ЄС, належать: а) створення групи компаній – консорціуму;
б) участь у тендері декількох компаній, які об’єднують свої зусилля на підставі договорів субпідряду.
У посібнику також детально розглянуто з точки зору законодавства загальні риси та відмінності між застосуванням тої чи іншої моделі об’єднання в Україні та в країнах ЄС. Так, наприклад, українське законодавство вимагає від учасників, що об’єднуються, брати участь у тендері у формі певної юридичної особи – консорціуму, в той час як законодавство ЄС пропонує компаніям у таких випадках укласти договір про консорціум (в англійській консорціум – об’єднання) в довільній формі, передбачаючи, що реєстрація його як окремої юридичної особи можлива лише у окремих випадках, встановлених законодавством країни проведення тендера або умовами тендера.
До посібника додано проекти документів (відповідно на українській чи англійській мовах), що допоможуть створити консорціум, чи встановити правовідносини з підрядниками. Наприклад, установчі документи консорціуму, договір про консорціум для тендерів в ЄС, договір із підрядником, листи про залучення субпідрядників тощо. Також запропоновано політики, які сприяють встановленню прозорих, рівних та доброчесних відносин між учасниками, що об’єднуються, а саме політики про доброчесність та відповідність, про комунікацію, про управління договірною діяльністю, про виключення учасника з консорціуму.
В цілому, можна сказати, що основна різниця між законодавством ЄС та України в питаннях участі у тендерах полягає в тому, що основна мета директив ЄС щодо тендерів – є встановлення гнучкого, вільного від бар’єрів, механізму участі учасників, який лише окреслює умови для прозорої та конкурентної участі у тендерах країн ЄС. Законодавство України встановлює більш конкретні вимоги щодо можливості тих чи інших суб’єктів, в тому числі й тих, що об’єднуються, брати участь у тендерах. Тому завданням українського законодавства є подальша гармонізація національних правил публічних закупівель до законодавства ЄС.
Посібник розглядає також деякі інші юридичні аспекти проходження учасниками, що об’єднуються, кваліфікаційних критеріїв, а також питання концентрації та добросовісної конкуренції, виконання контрактів, оскарження результатів тендерів тощо.

Рубрика “Експертна думка” започаткована в рамках грантового проекту за підтримки Швейцарського бюро співробітництва в Україні, назва проекту: “Підвищення рівня співпраці та довіри при спільній участі у міжнародних та національних державних закупівлях ” – TENDER TOGETHER, який реалізується Українською Асоціацією Меблевиків в партнерстві з Украинская Ассоциация Визуальной Индустрии УАВИ таДонецька торгово-промислова палата.

Share This: