Меблі поки що в переважній більшості не належать до стовідсотково екологічно чистої продукції. Найбільше заважає їм такими стати формальдегід, що міститься в плитних матеріалах – особливо в ДСП, де формальдегід входить до компонентів клеєвої суміші. Передусім це стосується корпусних меблів. Ця небажана в надмірній кількості речовина неприємна і людям, які користуються значною мірою «начиненими» формальдегідом меблями, і самим меблям шкодить, тому що такі меблі менше купують і взагалі згідно з сучасними санітарними нормами вони заборонені для експлуатації. Проте, чи дійсно так багато є тієї шкідливої речовини в українських меблях та які стандарти дійсні для них – розповідаємо далі.
- Безформальдегідних плитних меблів нині не існує
Помилково думати, що плитні меблі, котрі не «пахнуть», взагалі безформальдегідні. Формальдегід містять у більшій чи меншій мірі всі сучасні деревні плитні матеріали, бо ще не навчилися їх без нього виробляти. Завдання у виробників таких матеріалів максимально мінімізувати наявність в них формальдегіду, меблевикам же треба послуговуватися саме такими плитами матеріалами, а користувачам меблями із плитних матеріалів, що так чи інакше містять формальдегід, треба правильно їх експлуатувати.
- Наші формальдегідні стандарти такі ж, як і основні європейські, а деякі, навіть, жорсткіші!
Якщо раніше зарубіжні санітарно-екологічні норми щодо вмісту в меблевих виробах формальдегіду були значно жорсткіші, ніж радянські, то нинішні українські практично гармонізовані з європейськими.
Європейському стандарту норми на емісію формальдегіду з ДСП – EN 312:2010 «Particleboards. Specifications» (для класів ДСП Е1≤ 8mg/100 g oven dry board та Е2 > 8mg/100 g oven dry board) повною мірою відповідає український стандарт – ДСТУ EN 312-2018 «Particleboards. Плити деревинно-стружкові. Технічні вимоги».
Те ж стосується і вимог до тестування плитних матеріалів. Європейському методу тестування (визначення вмісту формальдегіду перфораторним методом), що визначається стандартом EN ISO 12460 – 5:2015 «Wood-based panels. Determination of formaldehyde release» відповідає український ДСТУ ISO 12460-5-2018 «Плити деревинні. Визначення вмісту формальдегіду».
Щодо вмісту формальдегіду в ДСП, то нема відмінностей між європейським EN 312:2010 і українським ДСТУ EN 312-2018 стандартами – вони ідентичні. Відповідно до цих норм є два класи ДСП, які відрізняються вмістом формальдегіду Е1 та Е2.
Якщо говорити про ДСП E-LE (плита з низьким вмістом формальдегіду), то це вимога IKEA, в ДСТУ EN 312-2018 такого класу, як Е 0,5 чи E-LE нема.
Європейські стандарти, в яких прописана процедура визначення емісії формальдегіду камерним методом (EN717-1:2006 та EN 16516) в Україні не чинні.
Таким чином, на сьогоднішній день в Україні є чинним ДСанПіН 8.2.1-181-2012, де в п.3.10 прописані вимоги щодо рівня виділення формальдегіду:
- Для ДСП – 0,01 мг/м³, для ЛДСП – 0,003 мг/м³.
- Ліміт виділення формальдегіду для ДСП – 0,124 мг/м³ (згідно з ДСТУ EN 312).
В Україні нема чинних європейських стандартів, де прописані вимоги до ЛДСП, тому виробники ЛДСП розробляють власні ТУ.
Вимога IKEA для ЛДСП – 0,65 мг/м²/год (тестування проводять газоаналітичним методом – різновид камерного методу, де використовують спеціальні камери).
Українські постачальники плитних матеріалів проводять тестування ЛДСП в польській лабораторії двома методами – EN 717-1 та газоаналітичним EN 12460-3.
Нижче реальні результати, які цілком задовільняють європейського споживача:
- EN 717-1 – 0,012 мг/м³;
- Газоаналітичним – 0,1 мг/м²/год.
Українська Асоціація Меблевиків активно промотує бренд FURNITURE OF UKRAINE на внутрішньому та зовнішньому ринках і для українських меблевиків вкрай важливо мати однакові стандарти з європейськими країнами, що спрощує експорт та договірні відносини з потенційними клієнтами.
Саме тому, ми працюємо над включенням Асоціації “УАМ” до Національної програми стандартизації на 2022 рік з метою внесення змін до ДСанПіН щодо ліміту виділення формальдегіду для ДСП та ЛДСП, аби гармонізувати українські показники до європейських.
- Про формальдегід докладніше
Варто також знати, що формальдегід у незначних пропорціях необхідний клітинам людського організму для їхньої нормальної життєдіяльності. Отже, хоча він і має неприємний для нас запах, але не є смертельним. Більше того, наш організм пристосований для «боротьби» з його надмірною кількістю. Зайвий формальдегід швидко руйнується нормальними метаболічними процесами й виводиться з організму. Існує поняття «час напіввиведення», протягом якого концентрація цієї речовини в організмі зменшується вдвічі. Так от: час напіввиведення формальдегіду в нашій крові всього одна хвилина. Це означає, що через двадцять дві хвилини концентрація формальдегіду зменшитися в мільйон разів.
І все-таки його надмірності в повітрі, яким дихаємо, варто уникати. Навіть тому, що в нього їдкий неприємний запах. Меблевики давно й добре знають: надійний спосіб значною мірою завадити меблевиробним плитним деталям виділяти в повітря формальдегід – якісно личкувати їхні крайки. І неодмінно ним користуються. Та все одно повністю уникнути виділення плитними меблями певної кількості формальдегіду поки не вдається. Тому рекомендується приміщення, в яких значиму площу займають нові композитні та полімерні матеріали (ДСП, ДВП, МДФ, фанера, ламінат, вінілові шпалери, лінолеум) чи вироби з них, РЕТЕЛЬНО ПРОВІТРЮВАТИ: потрібне повне оновлення повітря в приміщенні протягом години і так протягом декількох тижнів. В холодні пори року треба користуватися побутовими очисниками повітря з функцією «озонування/ іонізація».
Всі композитні плити, що мають клас емісії Е1, та вироби з них за санітарними нормами цілком придатні для безпечного використання в будь-якому жилому приміщенні. У випадках, коли є підвищені вимоги до якості повітря – наприклад, в дитячих кімнатах, – варто замовляти або вибирати для придбання меблі, які вироблені з плит із мінімізованим вмістом формальдегіду (Е 0,5 чи E-LE) або з фанери марки ФК. Якщо конкретизувати з посиланням на виробників таких плит, то це ЛДСП Egger F****, Kronospan E-LE, МДФ класу Carb2.
- Правила експлуатації меблів з ДСП та ЛДСП
Для збереження якості й тривалої експлуатації меблів з ламінованої деревно-стружкової плити (ЛДСП) необхідно виконувати певні умови:
- Забезпечте сухе та тепле приміщення.
- Приміщення з новими меблями варто провітрювати не менше години на добу протягом першого місяця.
- Виберіть місце для розташування меблів далеко від дії прямих сонячних променів. Пам’ятайте, відкрите сонячне світло провокує зміну кольору виробу.
- Встановіть меблі з ДСП на максимальній відстані від будь-яких нагрівальних приладів (радіатори, печі опалення, ел.обігрівачі, відкрита духовка, ввімкнені конфорки, освітлювальні прилади, гаряча пара тощо). Шкідливою температурою для меблевих фасадів є температура вища + 70°С, під її впливом відбувається деформація, відшарування та відклеювання плівки.
- Захищайте меблі від потрапляння вологи на торцеві частини, покриті плівкою (оброблені механічним шляхом фаски деталей), – це призводить до розбухання ДСП. Крім того, під дією вологи покриття поверхні може змінити колір.
- Будь ласка, використовуйте меблі з ДСП за прямим призначенням.
- Встановлюйте тільки на рівні поверхні.
- Розраховуйте навантаження, аби запобігти руйнуванню складових меблів.
- Змінюючи місце розташування меблів з ДСП у житловому приміщенні, для початку звільніть їх від речей. Також рекомендується зняти дверцята та внутрішні полиці, вийняти шухляди.
- Переносити меблі потрібно, міцно тримаючи їх за бокові стійки та дно, піднімаючи їх над підлогою.
- Увага! Волочіння по підлозі, піднімання за верхню кришку для перенесення має руйнівні наслідки для виробу.
- В разі необхідності проведення ремонту та реставрації меблів потрібно звернутися до фахівців.
- Для прибирання пилу використовуйте суху серветку з м’якої тканини або спеціальну серветку «для меблів».
- Не використовуйте хімічні засоби для чищення в складі яких є ацетон, розчинники фарб, пральні порошки та різні абразивні матеріали, оскільки вони можуть зруйнувати покриття.
Виконуючи ці умови, ви збережете якісний зовнішній вигляд і подовжите термін БЕЗПЕЧНОЇ експлуатації меблів з ДСП та ЛДСП на довгі роки.