fbpx

МЕБЛІ ТА ФОРМАЛЬДЕГІД

Меблі поки що в переважній більшості не належать до стовідсотково екологічно чистої продукції. Найбільше заважає  їм такими стати формальдегід, що міститься в плитних матеріалах – особливо в ДСП, де формальдегід входить до компонентів клеєвої суміші. Передусім це стосується корпусних меблів.  Ця небажана в надмірній кількості речовина неприємна і людям, які користуються значною мірою «начиненими» формальдегідом меблями, і самим меблям шкодить, тому що такі меблі менше купують і взагалі згідно з сучасними санітарними нормами вони заборонені для експлуатації.  Проте, чи дійсно так багато є тієї шкідливої речовини в українських меблях та які стандарти дійсні для них – розповідаємо далі.

 

 • Безформальдегідних плитних меблів нині не існує         

Помилково думати, що плитні меблі, котрі не «пахнуть», взагалі безформальдегідні. Формальдегід містять у більшій чи меншій мірі всі сучасні деревні плитні матеріали, бо ще не навчилися їх без нього виробляти. Завдання у виробників таких матеріалів максимально мінімізувати наявність в них формальдегіду, меблевикам же треба послуговуватися саме такими плитами матеріалами, а користувачам меблями із плитних матеріалів, що так чи інакше містять формальдегід, треба правильно їх експлуатувати.

       

 • Наші формальдегідні стандарти такі ж,  як і основні європейські, а деякі, навіть,  жорсткіші!

        Якщо раніше зарубіжні  санітарно-екологічні норми щодо вмісту в меблевих виробах формальдегіду були значно жорсткіші, ніж радянські, то нинішні українські практично гармонізовані з європейськими.

         Європейському стандарту норми на емісію формальдегіду з ДСП – EN 312:2010 «Particleboards. Specifications»  (для класів ДСП Е1≤ 8mg/100 g oven dry board та  Е2 > 8mg/100 g oven dry board) повною мірою відповідає український стандарт – ДСТУ EN 312-2018 «Particleboards. Плити деревинно-стружкові. Технічні вимоги».

      Те ж стосується і вимог до тестування плитних матеріалів. Європейському методу тестування (визначення вмісту формальдегіду перфораторним методом), що визначається стандартом EN ISO 12460 – 5:2015 «Wood-based panels. Determination of formaldehyde release» відповідає український ДСТУ ISO 12460-5-2018 «Плити деревинні. Визначення вмісту формальдегіду».

Щодо вмісту формальдегіду в ДСП, то нема відмінностей між європейським EN 312:2010  і українським ДСТУ EN 312-2018 стандартами – вони ідентичні. Відповідно до цих норм є два класи ДСП, які відрізняються вмістом формальдегіду Е1 та Е2.

Якщо говорити про ДСП E-LE (плита з низьким вмістом формальдегіду), то це вимога  IKEA, в ДСТУ  EN 312-2018  такого класу, як Е 0,5 чи  E-LE нема.

Європейські стандарти,  в яких прописана процедура визначення емісії формальдегіду камерним методом (EN717-1:2006 та EN 16516) в Україні не чинні.

Таким чином, на сьогоднішній день в Україні є чинним ДСанПіН 8.2.1-181-2012, де в п.3.10 прописані вимоги щодо рівня виділення формальдегіду:

 • Для ДСП – 0,01 мг/м³, для ЛДСП – 0,003 мг/м³.
 • Ліміт виділення формальдегіду для ДСП – 0,124 мг/м³ (згідно з ДСТУ EN 312).

В Україні нема чинних європейських стандартів, де прописані вимоги до ЛДСП, тому виробники ЛДСП розробляють власні ТУ.

Вимога IKEA для ЛДСП – 0,65 мг/м²/год (тестування проводять газоаналітичним методом – різновид камерного методу, де використовують спеціальні камери).

Українські постачальники плитних матеріалів проводять тестування ЛДСП в польській лабораторії двома методами – EN 717-1 та газоаналітичним EN 12460-3.

Нижче реальні результати, які цілком задовільняють європейського споживача:

 • EN 717-1 – 0,012 мг/м³;
 • Газоаналітичним – 0,1 мг/м²/год.

Українська Асоціація Меблевиків активно промотує бренд FURNITURE OF UKRAINE на внутрішньому та зовнішньому ринках і для українських меблевиків вкрай важливо мати однакові стандарти з європейськими країнами, що спрощує експорт та договірні відносини з потенційними клієнтами.

Саме тому, ми працюємо над включенням Асоціації “УАМ” до Національної програми стандартизації на 2022 рік з метою внесення змін до ДСанПіН щодо ліміту виділення формальдегіду для ДСП та ЛДСП, аби гармонізувати українські показники до європейських.

 

 • Про формальдегід докладніше

      Варто також знати, що формальдегід у незначних пропорціях необхідний клітинам людського організму для їхньої нормальної життєдіяльності. Отже, хоча він і має неприємний для нас запах, але не є смертельним. Більше того, наш організм пристосований для «боротьби» з його надмірною кількістю. Зайвий формальдегід швидко руйнується нормальними метаболічними процесами й виводиться з організму. Існує поняття  «час напіввиведення», протягом якого  концентрація цієї речовини в організмі зменшується вдвічі. Так от: час напіввиведення формальдегіду в нашій крові всього одна хвилина. Це означає, що через двадцять дві хвилини концентрація формальдегіду зменшитися в мільйон разів.

      І все-таки його надмірності в повітрі, яким дихаємо, варто уникати. Навіть тому, що в нього їдкий  неприємний запах. Меблевики давно й добре знають: надійний спосіб значною мірою завадити меблевиробним плитним деталям виділяти в повітря формальдегід – якісно личкувати їхні крайки. І неодмінно ним користуються. Та все одно повністю уникнути виділення плитними меблями певної кількості формальдегіду поки не вдається.  Тому рекомендується приміщення, в яких значиму площу займають нові композитні та полімерні матеріали (ДСП, ДВП, МДФ, фанера, ламінат, вінілові шпалери, лінолеум)  чи вироби з них, РЕТЕЛЬНО ПРОВІТРЮВАТИ: потрібне повне оновлення повітря в приміщенні протягом години і так протягом декількох тижнів. В холодні пори року треба користуватися побутовими очисниками повітря з функцією «озонування/ іонізація».

        Всі композитні плити, що мають клас емісії Е1, та вироби з них за санітарними нормами цілком придатні для безпечного використання в будь-якому жилому приміщенні. У випадках, коли є підвищені вимоги до якості повітря –  наприклад, в дитячих кімнатах, –  варто замовляти або вибирати для придбання меблі, які вироблені з плит із мінімізованим вмістом формальдегіду (Е 0,5 чи E-LE) або з фанери марки ФК. Якщо конкретизувати з посиланням на виробників таких плит, то це ЛДСП Egger F****, Kronospan E-LE, МДФ класу Carb2.  

 

 • Правила експлуатації меблів з ДСП та ЛДСП

Для збереження якості й тривалої експлуатації меблів з ламінованої деревно-стружкової плити  (ЛДСП) необхідно виконувати певні умови:

 1. Забезпечте сухе  та тепле приміщення.
 2. Приміщення з новими меблями варто провітрювати не менше години на добу протягом першого місяця.
 3. Виберіть місце для розташування меблів далеко від дії прямих сонячних променів. Пам’ятайте, відкрите сонячне світло провокує зміну кольору виробу.
 4. Встановіть меблі з ДСП на максимальній відстані від будь-яких нагрівальних приладів (радіатори, печі опалення, ел.обігрівачі, відкрита духовка, ввімкнені конфорки, освітлювальні прилади, гаряча пара тощо). Шкідливою температурою для меблевих фасадів є температура вища + 70°С, під її впливом відбувається деформація, відшарування та відклеювання плівки.
 5. Захищайте меблі від потрапляння вологи на торцеві частини, покриті плівкою (оброблені механічним шляхом фаски деталей), – це призводить до розбухання ДСП. Крім того, під дією вологи покриття поверхні може змінити колір.
 6. Будь ласка, використовуйте меблі з ДСП за прямим призначенням.
 7. Встановлюйте тільки на рівні поверхні.
 8. Розраховуйте навантаження, аби запобігти руйнуванню складових меблів.
 9. Змінюючи місце розташування меблів з ДСП у житловому приміщенні, для початку звільніть їх від речей. Також рекомендується зняти дверцята та внутрішні полиці, вийняти шухляди.
 10. Переносити меблі потрібно, міцно тримаючи їх за бокові стійки та дно, піднімаючи їх над підлогою.
 11. Увага! Волочіння по підлозі, піднімання за верхню кришку для перенесення має руйнівні наслідки для виробу.
 12. В разі необхідності проведення ремонту та реставрації меблів потрібно звернутися до фахівців.
 13. Для прибирання пилу використовуйте суху серветку з м’якої тканини або спеціальну серветку «для меблів».
 14. Не використовуйте хімічні засоби для чищення в складі яких є ацетон, розчинники фарб, пральні порошки та різні абразивні матеріали, оскільки вони можуть зруйнувати покриття.

Виконуючи ці умови, ви збережете якісний зовнішній вигляд і подовжите термін БЕЗПЕЧНОЇ експлуатації меблів з ДСП та ЛДСП на довгі роки.

Share This: