fbpx

6 вересня 2016 р. в Київському вищому професійному училищі деревообробки відбувся Круглий стіл за участі керівництва Асоціації УАМ та компаній-членів УАМ

6 вересня 2016 р. представники Асоціації «УАМ» завітали до Київського вищого професійного училища деревообробки. В рамках візиту було проведено Круглий стіл з педагогічним колективом та керівництвом училища з обговорення співпраці Асоціації «УАМ» та училища у контексті участі нашої Асоціації у процесі реформування системи професійно-технічної освіти в Україні.

Подія викликала великий резонанс серед компаній УАМ – у зустрічі взяли участь 8 компаній (як членів УАМ, так і інших компаній галузі, серед яких – «МаркетЛіс», «Фельдер Груп», «Еліо-Україна», «Меблеві технології», «Кронас», «Енран», Київський Міжнародний Контрактовий Ярмарок, «Ф`юче Офіс» та ін.); чимало компаній, які не змогли прийняти участь у Круглому столі, повідомили про свою готовність співпрацювати з КВПУД в тих напрямках, які будуть визначені за пріоритетні. Така увага українських меблевиків до заходу продемонструвала реальну необхідність реформування української професійно-технічної освіти. Остання,  в тому вигляді, в якому існує сьогодні, не задовольняє навіть мінімальних потреб ринку.

В ході екскурсії гості побачили виробничі приміщення, майстерні, навчальні аудиторії, лабораторії, та схвально відзначили зусилля педагогів та майстрів виробничого навчання, які за відсутності сучасного верстатного парку намагаються всіма наявними засобами адаптувати знання учнів до вимог сучасного виробництва.

Одна з головних причин величезного розриву між вимогами ринку та реальним рівнем підготовки фахівців полягає в застарілості матеріально-технічної бази закладу та недосконалості учбового процесу, який не має тісних зв’язків із сучасним виробництвом. У цьому представники УАМ переконались під час екскурсії територією навчального закладу.
       Серед проблем училища – нестача державного фінансування, хронічний недобір учнів у межах державного замовлення, зумовлений суспільними стереотипами про непрестижність професії, відсутність адекватної вимогам ринку та сучасному технологічному процесу виробничої бази для проходження студентами практики, нестача кваліфікованих та мотивованих викладачів та майстрів, застарілі кваліфікаційні стандарти. Мабуть, подібний перелік характерний мало не для кожного професійного навчального закладу нашої країни. Однак зараз, за умови активного включення профільних асоціацій у процес реформування професійно-технічної освіти, є шанси змінити ситуацію на краще, і Асоціація УАМ в особі Президента УАМ, голови Комітету УАМ з питань співпраці з ВНЗ, А. П. Завальнюка, зараз робить перші кроки у цьому напрямку.

Лейтмотивом Круглого столу стала тема адаптації рівня підготовки спеціалістів із деревообробки, який забезпечують українські профільні виші, актуальним вимогам ринку. Сьогодні мало не кожен роботодавець у меблевій сфері стикається з необхідністю навчати своїх співробітників наново. Це в особливій мірі стосується операторів по роботі з верстатами ЧПУ, оскільки українські навчальні заклади, крім тих, які співпрацюють із проектами постачальників обладнання, практично не мають необхідної технологічної бази для підготовки фахівців такого рівня. Майже немає на ринку інженерів по обслуговуванню обладнання, що також є великою проблемою. В даному ключі, цікавими були рекомендації керівництву КВПУД від учасників зустрічі розглянути можливість впровадження короткотермінових програм перепідготовки фахівців на комерційній основі (до 3 місяців).

Присутні одноголосно погодились із тим, що першим кроком, який міг би вже зараз підвищити престижність професії меблевика в очах студентів – це запросити їх на діючі сучасні передові підприємства   – «Еліо», «Ф`юче Офіс», «Кронас», «Енран», «Меркс Інтеріо»; також було погоджено розробити механізм, що дозволяв би адаптувати систему навчання в напрямку збільшення практичного навантаження на виробничу практику студентів та створити умови для проходження учнями практики на кращих підприємствах галузі; розпочати комплексну роботу над розробкою сучасних навчальних планів.

Окрім того, А. П. Завальнюк наголосив на необхідності покращити інформаційний потік, забезпечивши заклад перекладами найсучаснішої літератури з деревообробки та меблевого виробництва, запропонував подумати над реалізацією програм академічних обмінів із аналогічними європейськими навчальними закладами. Ю. К. Коростильов заявив про готовність передати на баланс училища свій власний б/в верстат  Kuper для склеювання шпону, компанія «Кронас» – про готовність передавати залишки матеріалів та кромки для освоєння сучасного матеріалознавства.

В ході зустрічі було намічено такі кроки співпраці, частина з яких буде реалізована вже найближчим часом:

  • Організація екскурсій на підприємства УАМ для студентів КВПУД та старших школярів;
  • Делегування представника КВПУД на виставку Sicam (Порденоне, 18 – 21 жовтня 2016 р.);
  • Розробка новітнього кваліфікаційного стандарту на базі спеціальності «Опоряджувальник»;
  • Підготовка навчальних планів для короткотермінових програм та погодження з учасниками Круглого столу та членами Асоціації УАМ спеціальностей, в яких є особлива потреба на ринку;
  • Проведення переговорів із компаніями-виробниками та постачальниками обладнання з метою придбання/пожертви б/у верстатів для модернізації виробничо-технічної бази училища.
Сподіваємось, ті маленькі кроки, які ми починаємо здійснювати сьогодні для реформування та модернізації професійно-технічної освіти в Україні, сприятимуть відродженню виробничого потенціалу нашої держави та підвищенню конкурентоспроможності українського виробника у світі.
Якщо Ви бажаєте долучитись до роботи Комітету УАМ по співпраці з ВНЗ, просимо Вас надсилати Ваші побажання та ідеї в Дирекцію УАМ.

Про організацію нових заходів та виконання домовленостей із КВПУД Ви будете повідомлені вже незабаром.

Share This: