fbpx

Беремо участь у тендерах та перемагаємо!

УАМ продовжує пошук точок зростання та каналів продажів для вітчизняних меблевиків. 5 травня було розпочато марафон вебінарів з тендерних закупівель, участь у яких може допомогти галузі подолати кризу та отримати нові канали збуту продукції.

Стартували з темою: “Нові правила для учасників закупівель в Prozorro. Беремо участь у тендерах та перемагаємо!”

Спікером події виступила:

Анна Севостьянова – експерт у сфері публічних закупівель, досвід роботи в організації та проведенні тендерів на керівних посадах понад 14 років.

Більше 12 років викладацької практики – семінари і тренінги з публічних закупівель (дипломи тренера з публічних закупівель та Програми професіоналізації закупівель KSE).

Приймала участь у складі робочої групи при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України по розробці стандарту закупівельника.

Основна успіху – обізнаність у правилах гри

Анна зазначила, що 19 квітня було прийнято нові правила участі публічних закупівель Prozorro. Тому вебінар планувався корисним, як для тих, хто вже приймав участь в тендерах, так і для новачків. Спікерка почала свій виступ з азів, а саме з вибору майданчика на Prozorro, де структурована вся важлива для учасників та замовників інформація.

Вибір майданчика

Анна запропонувала провести майстер-клас з використання майданчика, яким користується власноруч, але зазначила, що різниці у функціоналі, крім особистих уподобань зручності інтерфейсу немає. Тож, прикладом став майданчик E-Tender.

Як робити шаблони пошукових запитів та оголошень

Щоб досягти мети в контексті меблевої тематики, треба зайти у класифікатор та обрати категорію з розділу “меблі”, де зазначений різноманітний перелік підкатегорій. Інші нюанси можна заповнювати, виходячи із власних інтересів. Для того, щоб дізнатися, в якій закупівлі можна взяти участь та відсіяти пропозиції, які знаходяться в процесі виконання, треба відмітити “очікування пропозицій” та “період уточнень” у вкладці “період аукціону”. Обравши ці характеристики ще до появи оголошення в Prozorro, ви отримаєте більше часу на якісну підготовку для виконання замовлення. Наступним потрібно обрати тип процедури закупівлі, зазначивши “відкриті торги з публікацією англійською мовою”, “відкриті торги”, “спрощена/допорогова процедура”,які мають різницю у вартості та умовах.

Також Анна акцентувала увагу на очікуваному зрості пропозицій після змін у законодавстві, які передбачають обов’язковий поріг спрощених процедур до 50 тисяч гривень.

Наступним потрібно обрати регіон замовлень за уподобаннями. Обов’язковим є вибір класифікатора ДК 021:2015 (CPV), за категоріями якого ви будете отримувати оголошення. Після цього необхідно зберегти шаблон, та для зручності надати йому назву. За цим шаблоном на ваш обліковий запис будуть надходити оголошення.

Спікерка зазначила, що закупівлі меблів актуальні завжди, незалежно від періоду року, як це буває з іншими продуктами.

Спрощена процедура закупівлі

За законом замовнику достатньо розмістити спрощену процедуру закупівлі, дотримуватися принципів: недискримінації, рівний вибір учасників, прозорість, конкуренція; мінімальних вимог до стандартів зазначеної специфікації, технічних вимог, проекту угоди, очікуваної вартості, строків виконання та тендерної документації. Анна рекомендувала уважно читати угоду та надавати пропозиції, щодо змін, надаючи аргументи. Акцентувала на важливості обізнаності в законодавстві для апелювання та використання їх пунктів для відстоювання власних інтересів та внесення змін до угоди.

Тендерна документація складається з:

  • загальні вимоги;
  • кваліфікаційні вимоги;
  • основні вимоги;
  • додатки.

Всі зміни,які було прийнято в законодавстві публічних закупівель було запозичено із європейських директив та направлено на захист учасників.

Зміни передбачають:

  • проведення консультацій учасників з ринком;
  • можливості виправлення помилок та додавання електронних підписів;
  • антидемпінгові механізми, які убезпечують учасників та замовників.

Нововведення торкнулися і вимог, яким має відповідати предмет закупівлі, вони викладені в технічній специфікації. Кожен учасник має право, посилаючись на нормативно-правові акти, ставити вимоги щодо змін тендерної документації в пунктах, які порушують права учасника та обмежують ринок. Окрім вимог, можна також оскаржити недоцільні вимоги предмету закупівлі.

Підготовка тендерної пропозиції

Документація готується згідно із вказаними засобами, вимогами і формами, які замовник зазначає в документації, та які можуть бути оскаржені та змінені за вимогами учасника на основі нормативно-правових актів Закону “Про публічні закупівлі”.

Анна рекомендувала готувати тендерну документацію, уважно слідкуючи за вказаними вимогами.

Заповнювати тендерні пропозиції має уповноважена особа, що має цифровий підпис та доручення.

Основні зміни в законодавстві, на які звертає увагу замовник, знаходяться у статті 17 та стосуються відмови в участі процедури закупівлі. Анна акцентувала увагу на нових пунктах Закону, серед яких: 10 пункт, за правилами якої участь у відкритих торгах, вище 20 млн. гривень має відбуватися лише за умови обов’язкової участі уповноваженої в антикорупційній програмі особи, що затверджується наказом. По одинадцятому пункту процедури закупівлі необхідно надати інформацію, де зазначено, що проти учасника не застосовуються санкції в вигляді заборони. Справку можна отримати в електронному вигляді на сайті Міністерства Юстиції України в Єдиному державному реєстрі.

Кваліфікаційні критерії

З повним переліком критеріїв можна ознайомитись в статті 16 Закону про публічні закупівлі. Спікерка звернула увагу на нову редакцію цього Закону, за якою основними вимогами до учасників є: участь в аналогічній угоді, де має бути чітко прописаний предмет закупівлі;  наявність працівників відповідної кваліфікації. По цьому пункту можна апелювати до Закону про збереження персональних даних; Обладнання і матеріально-технічна база.

Замовник не має права вимагати документи, яких у вас не може бути за особливостями вашої діяльності.

При участі у відкритих торгах з публікацією на англійській мові обов’язково вкладати вартісну пропозицію окремо від загальної тендерної, в спеціально відведений для цього підрозділ: “вартісна пропозиція”.

Участь в аукціоні

Перший крок робить той, хто зазначає найменшу вартість. Подальші роки робляться не менше ніж на один крок пониження (зазначаються в оголошенні торгів та складають 0.5% від загальної вартості закупівлі). Важливо підготуватися до аукціону заздалегідь, розрахувавши можливості зниження вартості. Також необхідно виключити всі демпінгові механізми, які ніяк не можуть підвищити вартість. Підвищувати вартість можливо лише за умов коливання цін на ринку та документального підтвердження уповноваженими органами.

Оскарження процедур закупівель можливе

Важливо правильно скласти оскарження, використовуючи статті Закону “Про публічні закупівлі”.

Анна зазначила, що основою успіху в тендерах є вчасне виконання умов та комунікація із замовником, які впливають на формування позитивного іміджу компанії учасника. Будь-які питання краще задавати замовникам ще до подання пропозиції, всі телефони є у вільному доступі на сайті. Наприкінці вебінару Анна відповіла на питання аудиторії та запропонувала свою консультаційну допомогу членам УАМ після вебінару, за що ми їй щиро вдячні.

Контакти Анни можна отримати за запитом в Дирекції УАМ.

Створюємо краще меблеве середовище в Україні!

 

Share This: