fbpx

Бізнес-спільнота закликає Уряд пом’якшити карантин

Економічний спад багатьох світових держав – це побічний ефект впровадження превентивних заходів у розповсюдженні коронавірусу, запроваджених урядами по всьому світі. Дедалі частіше економісти стверджують, що дана економічна криза мала статися за будь-яких умов, та очевидно, що всесвітня пандемія тільки прискорила цей процес. 

Вітчизняні економісти і аналіки озвучують навіть ймовірні втрати української економіки. За їхніми підрахунками, якби карантин був до 24 квітня, то Україна втратила б 1 млрд. гривень, або 1,0% річного ВВП. Як відомо уряд продовжив карантин до середини травня. Тут аналітики прогнозують ще більший спад. Зокрема, якщо заходи протидії вірусу продовжаться бодай до кінця травня, держава втратить 239 млрд. гривень, що вже складе 6,0% річного бюджету. 

Відзначають і ті сфери, які найбільше постраждають від впливу карантину. Зокрема, американське видання New-York Post визначає, що під удар вірусу в першу чергу потрапляють енергетика, фінансовий та банківський сектори, промисловість та виробництво, сфера послуг та технології. 

Сьогодні бізнес по всьому світу почав закликати уряди своїх держав до лібералізації карантину. Не стоїть осторонь цього світового процесу і український бізнес. 

21 квітня 2020 року Бізнес-спільнота України звернулася до уряду з чітким планом щодо послаблення карантину. В бізнес-асоціаціях виступають за відновлення торгівлі товарами широкого вжитку в окремо розташованих приміщеннях або будівлі з торговельною площею не більшою 400 кв.м., ремонт товарів широкого вжитку. Вже з 12 травня 2020 року, на думку бізнес-асоціацій, уряд має відновити надання повного спектру послуг населенню, роботу закладів громадського харчування, відновлення перевезення пасажирів, туризм, роботу ринків та готелів. А з 1 червня відновити роботу всіх суб’єктів господарювання, незалежно від виду діяльності. 

Днями українські ресторатори закликали урядовців дозволити закладам відкрити літні тераси з дотриманням відповідних заходів безпеки. За підрахунками рестораторів сьогодні в Україні налічується близько 28 тисяч закладів громадського харчування, в яких працюють десятки тисяч працівників. Те ж стосується і закладів краси. 

27 квітня 2020 року УкраїнськаУкраїнська Асоціація Меблевиків, до складу якої входять 226 компаній, а серед них – ритейлери, постачальники матеріалів, дизайнери та виробники, також звернулася до Кабінету Міністрів України з офіційним зверненням щодо лібералізації карантину. 

Меблева галузь України на сьогодні – це більше 5000 підприємств та більше 100000 робочих місць. Основна частина меблевих підприємств відноситься до мікро- та малого бізнесу, тобто є фізичними особами підприємцями, що забезпечують себе роботою та ще декілька співробітників. 

2019 року меблева галузь України  створила позитивне торговельне сальдо в розмірі 302 млн.доларів США, експортувавши на суму 674,3 млн.доларів США.  Внутрішній ринок меблів тільки домашніх меблів України оцінюється у 650 млн.доларів США, а крім того меблі для публічних місць (навчальні заклади, офіси, готелі, ресторани), де основними каналами збуту є торговельні центри, салони, спеціалізовані магазини, ринки та онлайн-майданчики. На долю останніх припадає лише 7-8% загального обсягу. Тобто під час карантину меблева галузь України практично закрила всі канали збуту меблів.

У своєму зверненні до уряду, меблевики просять з 12 травня 2020 року дозволити роботу торговельних майданчиків, що здійснюють продаж меблів та комплектуючих з усіма відповідними захисними заходами і дотриманням чинного законодавства і гарантією неухильно дотримуватися санітарних норм, а саме:

  • Забезпечення за власний рахунок працівників засобами індивідуального захисту (маски, рукавички)
  • Наявність антисептичних засобів
  • Посилене вологе прибирання усіх поверхонь із використанням дезінфікуючих розчинів
  • Дотримання соціальної дистанції між відвідувачами
  • Суворий контроль за кількістю людей у приміщеннях
  • Суворо дотримуватись усіх санітарних норм всередині приміщень як виробничих, так для інших потреб виробників: складів, офісів тощо. 

В той же час, в Українській Асоціації Меблевиків наполягають на відновлені функціонування транспорту та можливості зняття обмежень на пересування приватного транспорту для перевезення працівників виключно легковими автомобілями, додавши можливість використання власних або орендованих автобусів, звичайно ж, з суворим дотриманням заходів безпеки.  

В цих умовах, в яких сьогодні опинилися більшість сфер економіки, прогнозувати щось вкрай тяжко. Бізнес не розуміє до кінця, як будуть реагувати споживачі, а останні в свою чергу не розуміють, що очікувати від бізнесу. Що буде з цінами, з валютними коливанням тощо. Очевидно, що вже в найближчий час має відбутися діалог між владою та бізнесом, який зможе напрацювати дієві кроки з виходу економічних потрясінь. 

 Лист УАМ до Уряду

 

Share This: