fbpx

Діалог влади з меблевиками

19 березня 2020 року Українська Асоціація Меблевиків та депутати партії “Голос” провели онлайн-зустріч з обговорення поточних питань меблевої галузі та стану бізнесу в умовах пандемії COVID-19.

У діалозі взяли участь представники Української Асоціації Меблевиків – Президент Володимир Патіс, член Ревізійної комісії Оксана Донска, керівник Платформи постачальників та член команди «Голос» Микола Вікнянський, керівник Платформи адвокації та лобіювання Павло Пісной, члени асоціації Тарас Швигар, комерційний директор компанії ТОВ “Кроноспан” , Ігор Куриленко, комерційний директор компанії ТОВ “Грейд”, експортер меблів Володимир Сізик, власник компанії ТОВ “Сафос” та Виконавчий директор УАМ Валентина Храбан.

З боку партії “Голос” у діалозі взяли участь: Кіра Рудик (голова партії, перша заступниця голови комітету ВР з питань цифрової трансформації), Ярослав Железняк(заступник голови фракції, перший заступник голови комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики), Микола Вікнянський, Ярослав Рущишин (секретар комітету ВР з питань економічного розвитку), Володимир Цабаль (секретар комітету ВР з питань бюджету), Роман Гавриш, Дарка Хилюк, Катя Ніколаєнко.


В ході обговорення УАМ презентувала результати опитування українських меблевиків щодо  викликів та можливостей під час кризи COVID-19. Зокрема, було зазначено, що 91% очікують зазнання значних збитків для підприємства, 52,5% очікують скорочення виручки на 51-100%, 35,3% опитуваних змушені будуть скорочувати кадри у зв’язку з ситуацією, що склалась. Все це вимагає негайно рухатись на зближення між владою та бізнесом для збереження економіки України.

Учасники діалогу мали можливість відкрито поділитись болями меблевого бізнесу та ситуацією в Україні й державному апараті і в результаті, Українська Асоціація Меблевиків визначила 10 запитань до влади, на які отримала наступні відповіді:

1. Підтримка, зокрема і фінансова, в організації та проведенні першої в Україні B2B меблевої виставки Furniture of Ukraine Business Expo.
Розглянувши дане питання депутати вважають, що реалізація виставки цілком можлива. Від так, реально закласти в бюджет наступного року, запевнили у ГОЛОСі, про що згодом буде подана дана пропозиція.
2. Затвердження в нормативно-правових актах України поняття меблевої галузі з відповідним внесенням галузі до експортної стратегії держави, надання окремих пільг і запровадження інших інструментів з метою стимулювання розвитку меблевої галузі.
ГОЛОС планує звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією внести зміни до експортної стратегії через рішення КМУ, а також просити КМУ передбачити у бюджеті 2021 окрему програму на промо цих секторів.
3. Митниця: убезпечення від можливого дефіциту меблевих комплектуючих та матеріалів. Прискорення та/або спрощення процесів перевірки водіїв на кордоні.
Карантинні обмеження щодо перетину кордонів не поширюються на вантажні перевезення. Водії вантажних автомобілів, в тому числі транзитного транспорту можуть перетинати кордон України за умови проходження медичного обстеження безпосередньо під час перетину кордону. На сайті Нової митниці можна ознайомитися з оперативною картою роботи пунктів пропуску на час карантину. Разом з тим депутатами було надіслано депутатське звернення до Державної митної служби України з проханням забезпечити швидкий та безперебійний перетин кордону водіями вантажних автомобілів з метою забезпечення належного товарообміну.
4. Чи є можливість на період карантину забрати оподаткування заробітних плат та інших виплат працівникам підприємств у меблевій галузі, а саме ПДФО та ЄСВ?
Ініціативи зменшення чи скасування ПДФО, ВЗ, ЄСВ на час карантину обговорюються депутатами партії ГОЛОС у Верховній Раді України, проте їх прийняття залежить в першу чергу від можливостей Державного бюджету, можливості якого сильно зменшились через вжиті карантинні заходи. Відтак, законотворцями були проаналізовані можливості Державного Бюджету, але на превеликий жаль, пропозицію було відхилено антикризовою групою Верховної Ради України.
5. Чи є можливість ввести тип виплати співробітнику підприємства “за простій”, звільнений від оподаткування на період карантину?
Питання по скасуванню ЄСВ на час простою було подано на розгляд антикризовій групі Верховної Ради України, в робочій групі якої є представники всіх фракції. Проте, це питання було поки відхилено. З метою врегулювання складного питання взаємовідносин працівників з працедавцями на період карантину законом № 530-IX від 17.03.2020 р. було прибрано на період карантину обмеження на термін відпустки без збереження заробітної плати. Таким чином, щоб не звільняти працівників і не нести витрат на заробітну плату було встановлено додатковий механізм врегулювання цього питання. При цьому, депутати звертають увагу, що звільнення від ПДФО і військового збору на час простою призведе до збільшення фактичного отримання працівниками “на руки” доходу, а не зменшення витрат роботодавців.
6. Збільшити розмір мінімального неоподатковуваного доходу, що виплачується співробітнику або його родині у якості матеріальної допомоги.
Відповідаючи на дане питання, депутати від ГОЛОСу повідомили, що воно вже знаходиться на розгляді робочої групи. Найближчим часом буде відомий результат розгляду цього питання.
7. Убезпечення меблевих компаній від позовів співробітників через трудові відносини у рамках карантину.
Надаючи відповідь на це вкрай складне питання представники ГОЛОСу повідомляють про два сценарії, якщо, приміром, через карантин підприємець втратив змогу виконувати зобов’язання за договорами. Існує два можливі варіанти, які зменшать кількість судових позовів:
  • не звільняти працівників, а за спільною згодою відправляти їх в неоплачувану відпустку. Відповідно до нового Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін. Тож ви можете говорити з працівником про безоплатну відпустку на весь термін карантину.
  • оформити офіційне підтвердження факту форс-мажорних обставин – це офіційна підстава для уникнення відповідальності шляхом досягнення взаємної згоди;
Сертифікати, які підтверджують форс-мажори, оформляються в регіональних представництвах Торгово-промислової палати України.
8. Стимулювання відкриття ФОПів серед самозайнятих осіб, що надають послуги конструювання, складання, доставки та інші послуги, пов’язані з виробництвом меблів через надання можливості укладання договорів надання послуг між юридичними особами (платниками податків на загальній системі оподаткування) та ФОПами на 1 та 2 групах.
Законопроектом № 3275 пропонується підняття лімітів для ФОПів першої групи до 1 мільйона, другої до 5 мільйонів та 3 до 7 мільйонів, як це було в законопроекті №1210, що знаходиться понад 1,5 місяці на підписі у Президента. Проаналізувавши питання про надання можливості укладання договорів ФОП 1 та 2 групи з юридичними особами, депутати ГОЛОСу дійшли висновку, що це створює великі ризики виведення коштів великим бізнесом фактично без оподаткування. Невдовзі ГОЛОС планує провести вебінар про зміну системи адміністрування та оподаткування.
9. Прискорення (скорочення термінів до 1 місяця) та спрощення процедури відшкодування ПДВ експортерам меблів.
Депутати ГОЛОСу наполягають на тому, щоб в кожному конкретному випадку їх повідомляли про недотримання цих норм, на підставі чого вони зможуть вимагати в уповноваженого органу припинення порушення строків розгляду заяв на відшкодування ПДВ, чи строків самого відшкодування. Варто зазначити, що відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України, загальний строк повернення ПДВ при проведенні камеральної перевірки податкової декларації становить від 36 до 49 днів в залежності від того, чи правильно заповнена податкова декларація та чи оперативно внесли представники контролюючого органу всі необхідні відомості в Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, а Держказначейство вчасно перерахувало цю суму заявнику. Таким чином за умов, що всі сторони: і особа, яка звертається за відшкодуванням ПДВ і контролюючий орган і Держказначейство діятимуть відповідально та вчасно, ПДВ повинно бути повернуто приблизно через 40 робочих днів з дня подання заяви в Реєстр. Даний строк можна вважати розумним та обґрунтованим.
У той же час у випадку, коли ПДВ повертається за операціями, що здійснювалися до 1 липня 2015 року, та не підтверджені документальними перевірками; а також з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу, строк повернення ПДВ складе від 66 до 81 дня, що пов’язано з проведенням в таких випадках не камеральної, а документальної перевірки, яка триває вдвічі довше.
Таким чином в даному випадку можна говорити не про законодавчу проблему регулювання цього питання, а про якість та своєчасність виконання цих норм уповноваженими органами. Саме для цього депутатами вже підготовлено депутатське звернення до Державної податкової служби України та Державної казначейської служби України з проханням забезпечити своєчасність реалізації права заявників на повернення ПДВ.
10. Створення сприятливих умов розширення виробництва плитних матеріалів на території України з метою зниження її собівартості та підвищення конкурентоспроможності української меблевої галузі у світі.
На даний момент, Микола Вікнянський – член правління УАМ спільно з аналітиками та виробниками плит проводять аудит та макроаналіз, задля розроблення заходів та імплементування їх у виконання. Найближчим часом буде відомо, до чого прийшли підприємці з економістами.


Отже, меблевики та депутати ГОЛОСу досягли спільно значного успіху у налагодженні діалогу. Проте, попереду ще багато роботи. Однозначно, спільна віра меблевиків та депутатів доводить, що загальними зусиллями та скоординованими діями вдасться впровадити справді дієві зміни та спільно протистояти загрозі економічної кризи.

Українська Асоціація Меблевиків висловлює свою повагу та вдячність за відкритість та діалог депутатам партії “Голос”. 

Share This:

Подождите ...

Подписаться

Получайте самые новые новости с портала к себе на почту: