fbpx

Рубрика “Експертна думка”

Тендерникам стало зручніше оскаржувати неправомірні вимоги замовників

Ми вже інформувати про те, що в Україні запрацював сервіс для пошуку, структуризації та моніторингу практики адміністративної колегії Антимонопольного комітету з розгляду тендерних скарг. Сервіс створено за співпраці «Clarity Project» — бази даних і системи аналітики публічних закупівель «ProZorro» та юридичної компанії «Правое Дело».
Ми попросили Николай Смирнов (Mykola Smyrnov), одного з кращих експертів у сфері державних закупівель, одного із засновників та ідеологів Кларіті АПП (системи пошуку рішень Антимонопольного комітету України із закупок) більш докладно розповісти меблярам, які беруть участь у тендерних закупівлях або готуються до цього, чим корисним може бути запроваджений сервіс для них та в яких випадках доцільно ним користуватися.
– Не секрет, що багатьом учасникам українських державних тендерів ускладнюють процес продажів їхніх товарів та послуг невмотивовані та незаконні вимоги, які нерідко висувають до них замовники. Тому бізнес шукає шляхи захисту власних інтересів та порушених прав.
Чинним законом України «Про публічні закупівлі» передбачено, що учасник може оскаржити неправомірні рішення інших учасників торгів зверненням до Антимонопольного комітету України. Оскарження в АМКУ – це швидкий та дієвий метод захисту прав бізнесу: термін розгляду скарги лише 15 робочих днів, до того ж вже сам факт подання скарги автоматично зупиняє перебіг тендеру. Але треба знати, що така послуга Антимонопольного комітету не безплатна: за подання скарги компанія має сплатити державне мито в розмірі 5000 грн. (закупівля товарів/послуг) або 15 000 грн. (закупівля робіт). Ці кошти не повертається навіть у разі задоволення скарги.
АМКУ торік отримав понад 7000 тендерних скарг, а цьогоріч їх вже надійшло вісім тисяч. Також слід знати, що АМКУ зазвичай дотримується власної практики та в однакових обставинах приймає однакові рішення. Якраз це і є важливим, бо компанія, яка має намір подати скаргу, заздалегідь може ознайомитися з попередніми рішеннями комітету, довідатися, чи були аналогічні випадки, прецеденти, і зрозуміти, чи є у неї шанс отримати рішення на свою користь, чи не варто на це сподіватися, а відтак витрачати кошти на сплату держмита та послуги юристів.
Наразі всі рішення АМКУ є у відкритому доступі на порталі Prozzoro, але вони не систематизовані та не проіндексовані, а тому необхідно знати ідентифікатор конкретного тендеру, щоб ознайомитися з тим чи іншим рішенням АМКУ.
Сервіс https://amcu.clarityapp.pro дозволяє виконувати повнотекстовий пошук рішень АМКУ щодо тендерних закупівель, знаходити необхідну інформацію, використовуючи необхідні фільтри. Його відміна від подібного функціоналу торгових майданчиків у тому, що він дозволяє шукати прецеденти саме за текстом (найближчі аналоги – Google, судовий реєстр). Також сервіс буде корисним для підготовки пропозицій та написання вимог. Адже учасник тендерних закупівель, перш ніж вдатися до оскарження неправомірних дій іншої сторони, може спробувати порозумітися із замовником, посилаючись у зверненні до нього на прецедентне рішення адміністративної колегії АМКУ, що може допомогти залагодити конфліктну ситуацію без звернення до АМКУ.
Сервіс, про який мова, буде корисним бізнесу, який бере участь у надпорогових публічних (державних) закупівлях в Україні. Що ж стосується зарубіжних аналогів, то зазначу, що різні країни мають різні органи оскарження. Там де, органом оскарження є суди, такі рішення публікуються у відповідних судових реєстрах. Втім усі країни які ратифікували GPA, мають публікувати рішення органів оскарження у відкритому доступі, але, як і в Україні, вони можуть бути не систематизованими.

Рубрика “Експертна думка” започаткована в рамках грантового проекту за підтримки Швейцарського бюро співробітництва в Україні, назва проекту: “Підвищення рівня співпраці та довіри при спільній участі у міжнародних та національних державних закупівлях ” – TENDER TOGETHER, який реалізується Українською Асоціацією Меблевиків в партнерстві з Українською Асоціацією Візуальної Індустрії та Донецькою ТПП

Share This:

Подождите ...

Подписаться

Получайте самые новые новости с портала к себе на почту: