fbpx

Українська меблева галузь здатна на справжнє економічне диво

20 грудня 2021 в Національному агентстві «УНІАН» відбулася прес-конференція на тему «Меблеве українське економічне диво-2030 – як зробити Україну конкурентоспроможною в Європі».

До участі в цьому заході в якості спікерів були запрошені президент УАМ Володимир Патіс та член правління асоціації та керівник її кластерної платформи Оксана Донска, генеральна директорка компанії «Кроноспан УА» Наталія Покінська, Юрій Дюг координатор ініціативи “За ринок деревини”, а також відеозвʼязком народний депутат України, заступник голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Олександр Ковальчук, голова Комітету деревообробної та меблевої галузей Європейської Бізнес Асоціації та директор представництва ТОВ «Свіспан Лімітед» Богдан Цуприк та керівник Агенції із залучення інвестицій «ІНВЕСТІНРІВНЕ» Дмитро Янушевський.

Назва теми прес-конференції – це одночасно і суть концепції економічного розвитку, яку розробляють спільно представники бізнес-спільноти, профільних асоціацій, експертного середовища, народні депутати. Презентації її базових засад і була приурочена ця прес-конференція.

Володимир Патіс, який першим взяв слово, з цього приводу зокрема сказав, що українська меблева галузь – одна з небагатьох вітчизняних промислових галузей, яка демонструє свою конкурентоспроможність на всіх світових ринках, стабільно нарощуючи свій експортний потенціал. Подальший, а тим більше стрімкий розвиток української меблевої галузі важливий не тільки для економічного, а й для соціального розвитку країни. Меблева галузь – та галузь, яка дає можливість початкуючим підприємцям стартувати у бізнес із доволі скромним капіталом і досить швидко зростати, збільшуючи обсяги продукції й створюючи нові високооплачувані робочі місця. Нарощування експортного потенціалу галузі сприяє її систематизації, зменшенню тіньових схем.

Звісно, для свого подальшого динамічного розвитку меблева галузь потребує підтримки з боку держави. Зокрема в забезпеченні сировинними ресурсами галузі, яка здійснює її глибоку переробку, створюючи продукції із значним рівнем доданої вартості.

Оксана Донска сказане президентом УАМ підкріпила цифровими показниками. За одинадцять місяців цього року українська меблева галузь вже експортувала меблів майже на мільярд доларів. Це рекордний показник, якщо порівнювати з минулими роками, більш конкретно: це на 43 відсотки більше, ніж 2020 року. Але у порівняні із сусідньою Польщею, зауважила пані Оксана, наш експортний мільярд у 14 разів менший, ніж експортний показник їхньої меблевої галузі, який є для нас взірцем, до якого треба прагнути. І такі амбітні устремління є і в української меблевої спільноти і в Української Асоціації Меблевиків, яка її інтереси представляє і відстоює.

Деякі важливі кроки зусиллями УАМ вже зроблені, зокрема в експортному напрямку.

Приміром, вдалося домогтися включення меблевої галузі, яка визнана самодостатньою промисловою галуззю, в Експортну стратегію країні, що серед іншого забезпечило можливість участі меблевиків в урядових торгових місіях, якою вони вже не раз успішно скористалися. 

Що ще потрібно для здійснення таких планів і що передбачає пропонована концепція?

  • По-перше, прозорого ринку сировини, якого, на жаль, поки що не маємо.
  • По-друге, локомотивом, який виведе галузь в число провідних, повинна стати кластеризація в галузі, взаємовигідне обʼєднання учасників меблевого ринку на базі індустріальних парків. Маємо вже один такий успішно реалізований кластерний проєкт. Українська Асоціація Меблевиків, будучи по суті кластером національного рівня, змогла цьогоріч організувати й результативно провести першу В2В-виставку Furniture of Ukraine Business Expo. Її відвідали професійні баєри з 34 країн світу. Кожен другий її український учасник за кілька місяців після завершення виставки за її підсумками уже уклав нові контракти на експорті поставки своєї продукції. 
  • Третій рушійний чинник, який сприятиме «меблевому диву-2030» – трьохстороннє зусилля бізнесу, освіти та влади в підготовці для галузі достатньої кількості висококваліфікованих фахівців, кадрового потенціалу.

За такого сприяння українська меблева галузь зможе:

  • стати виробником меблів №1 у Європі,
  • залучити майже пʼять мільярдів євро іноземних та українських інвестицій,
  • створити понад 200 тисяч робочих місць,
  • увійти в ТОП-10 меблевих експортерів світу,
  • створити повноцінні меблеві кластери з новими сучасними підприємствами,
  • суттєво збільшити надходження до державного та місцевих бюджетів. 

Тобто дійсно продемонструвати справжнє економічне диво.

Богдан Цуприк, деталізуючи сказане попередніми спікерами, наголосив на необхідності законодавчого створення в державі прозорого, збалансованого ринку деревини, відповідний законопроект уже пройшов у парламенті перше читання. Він проаналізував плюси цього законопроекту, а також вказав на деякі його недоліки, які потрібно усунути до другого читання.

Наталія Покінська, ясна річ, зосередила свій виступ на потребах виробників плитних матеріалів у розрізі презентованої концепції. І першою такою потребою назвала необхідність проведення протягом наступного року в державі FSC-сертифікації 100% українських лісів всіх форм власності. Без цього не буде сталого розвитку ні в плитників, ні в меблевиків, які послуговуються їхньою продукцією. Без використання сертифікованої сировини нарощувати експорт готових виробів сьогодні вже проблематично. Торкнулася директорка і кластерної теми, запевнивши, що компанія «Кроноспан УА» вже готова започаткувати кластери спільно передусім із меблевиробниками у регіонах своєї присутності.

Важливих тем реформування ринку деревини новим законом та меблевої кластеризації не обминув у своєму виступі й народний депутат Олександр Ковальчук. Зокрема сказав: «Два роки тому я поставив своїм завданням залучити понад мільярд євро інвестицій і створити близько 10 тисяч робочих місць з конкурентною зарплатою до 2030 року, і що частина з цього вже реалізована». Задумане й зроблене народним обранцем є й буде безпосереднім внеском в стратегію «МЕДу», як він абревіатурно назвав «меблеве економічне диво». І запевнив, що меблевики завжди можуть розраховувати на нього, як їхнього агента перетворень у меблевій галузі. А безпосередня його участь у написанні законопроєкту про ринок деревини – ще одне тому підтвердження.

Дмитро Янушевський знайшов необхідним виокремити ще один важливий аспект розвитку меблевої галузі, зокрема в експортному сенсі: її логістичне забезпечення. І тут є щорічно повторюванні складнощі, які головно стосуються міжнародних автомобільних перевезень вантажів, а ще конкретніше – дозвільних обмежень на такі перевезення, до котрих вдаються наші західні сусіди. Квотування транспортних дозволів, зазвичай у кінці року, дестабілізує українських експортерів, зупиняючи чи скорочуючи обсяги виробництва, порушуючи справне виконання ними контрактів із зарубіжними клієнтами. Україна, на думку пана Дмитра, на державному рівні має кілька важелів цієї проблеми в Брюсселі. Арбітражні важелі серед них.

Підсумовуючи обмін думками, що відбувся впродовж годинної розмови, учасники одностайно запевнили, що в України в цілому і у меблевої галузі зокрема є реальне підґрунтя для того, аби амбітна націленість створити українське економічне меблеве диво до 2030 року була успішно реалізованою.

Share This: